/Files/images/pravova_osvta/плагиат1.JPG

/Files/images/pravova_osvta/плагиат2.JPG

Школярі видають за власні роботи готові реферати, знайдені ними в інтернеті. На популярні теми інтернет пропонує сотні рефератів. До речі, результати дослідження української інтернет-аудиторії компанією «SputnikMedia.net» виявили, що в останні роки за кількістю запитів лідерство постійно належить слову «реферати».

/Files/images/pravova_osvta/плагиат3.JPG

Учні «скачують» реферати пачками — для себе і для тих однокласників, які не мають удома доступу до інтернету, навіть не читаючи їх. Судячи з усього, вони впевнені в законності своїх дій. Якщо учень має оцінки, які його не влаштовують, він пропонує вчителю реферат або навіть кілька об'ємних рефератів з гарно вималюваними титульними сторінками, сподіваючись (небезпідставно) на підвищення оцінки.

Учні часто приносять реферати, надруковані російською мовою (в російськомовному інтернеті вибір рефератів значно ширший). А ті «кмітливці», хто скористався комп'ютерними програмами-перекладачами, пропонують «шедеври» плагіату, в яких читаємо «наукове суспільство» замість «наукове товариство», «запрацювали» замість «заробили» тощо. Окремі учні взагалі не розуміють змісту «власного» реферату. Під час обговорення (якщо таке обговорення буває) діти не завжди здатні відповісти на запитання, що стосуються ключових проблем, висвітлених у рефераті, відтворити з пам'яті основні факти, викладені в ньому.

/Files/images/pravova_osvta/плагиат4.JPG

/Files/images/pravova_osvta/плагиат5.JPG

У Регенсбурзькому університеті (Universität Regensburg) на кафедрі слов'янських мов на підпис видається бланк "Plagiatserklärung" - "Довідка про відсутність плагіату". Текст її показовий: "Плагіат - це коли чужі ідеї і слова видаються за свої власні. При цьому не має значення ні джерело (книга, журнал, газета, Інтернет і т. д.), ні їх обсяг, ні той факт, дослівно вони відтворені, перекладені або переказані. Вирішальним фактором є вказівка джерела. Якщо воно замовчується, то плагіат, тобто, обман, - в наявності ". У таких випадках студент отримує "незалік", надалі він не має права ні на свідоцтво про проходження курсу, ні на перездачу роботи.

/Files/images/pravova_osvta/плагиатор.png /Files/images/pravova_osvta/плагиатор2.png

Причини та умови, що сприяють проявам плагіату, та способи боротьби з плагіатом:

Причини Умови Способи вирішений проблеми
Дитина боїться взятися за виконання складного завдання, не мас досвіду творчої діяльності Суб'єктивно складні великих) обсягу завдання, що лякають дітей своєю складністю 1. Психологічна підтримка з боку дорослих; заклик виявити мужність, рипучість, взявшись за незнайому справу 2. Допомога в тому, щоб розбити велике завдання на частини, які вже не лякають своєю складністю 3. Систематичне введення нестандартних і творчих завдань у навчальний процес, поступове формування в дітей досвіду виконання таких завдань
Орієнтація дитини на досягнення максимального результату мінімальними зусиллями Оточення дітей переважно складають люди зі споживацькими цінностями (особливо, якщо ці люди авторитетні для димиш) Допомогти дитині відчути «радість творчості». Показати, що переживання людини в моменти творчості сильніші за почуття людини, яка отримує похвальну грамоту
Відсутність у дитини моральної оцінки плагіату; нерозуміння того, що плагіат — це крадіжка, а крадіжка — це злочин Відставання духовного розвитку дитини від фізичного та інтелектуального. Увага дорослих зосереджена переважно на здоров'я та розумовому розвитку дитини, а питання духовності вони навіть не обговорюють Спробувавши розбудити в дитині «совість», або хоч би потребу бути законослухняним громадянином. Розповісти, як до плагіату ставляться творчі люди, як проблему плагіату розв'язують у кращих ВНЗ світу. Ознайомити учнів з основами законодавства про авторське право


Як правильно робити посилання на використаний матеріал, особливо на електронні джерела?

Можна копіювати (роздруковувати) невеликі за обсягом електронні публікації, якщо це необхідно з навчальною чи дослідницькою метою, для занять з учнями в класі.

Не можна копіювати елементи дизайну, елементи веб-сторінок, якщо автор сайта не вказує на можливість такого використання.

Не можна публікувати чужі матеріали, не вказуючи автора, тим більше під власним ім'ям!

Якщо потрібна якась публікація, а на сайті відсутні вказівки про те, як нею можна користатися, слід звернутися до автора за спеціальним дозволом. На деяких сайтах зображено латинську літеру «С» у колі, що означає спеціальний знак авторського права. Під час цитування, використання фрагментів публікацій (тексту, аудіо- та відео-фрагментів, графіки) як ілюстрацій до навчальних матеріалів обов'язково потрібно вказувати ім'я автора, працю якого використано, і першоджерело (повну назву та адресу публікації).

На противагу сайтам, які оголошують про своє виняткове авторське право, існують інтернет-сайти, які дозволяють використовувати свої матеріали без будь-яких обмежень. Учні полюбляють користуватись Вікіпедією («вільною енциклопедією»). Кожен відвідувач Вікпедії може вільно редагувати і поширювати зміст будь-якої статті. Важлива ознака Вікіпедії: відсутність авторських прав; ніхто не може пред'являти свої авторські права на матеріали Вікіпедії. Однак засновники цього сайту застерігають своїх користувачів від публікації текстів і зображень, захищених авторськими правами.

Джерела інформації:

1. Липчанская М. А. Готовность к творчеству/Інтернет-журнал «Ейдос».− www.eidos.ru

2. Путівник по плагіаторству та кібер-плагіаторству//Східно-Європейський Монітор. — www.eedi.org.ua

3. Анциферов Б.Информационные технологии в борьбе с интеллектуальным тунеядством//Gazeta.kz. — www.gazeta.kz

4. Комп'ютер проти плагіату//Дайджест новин. — www.news.lviv.net

5. Вікіпедія — україномовна он-лайн енциклопедія, яку кожен може редагувати. www.wikipedia.org

6. Бойко А.Епідемія плагіату. Як виробити імунітет//Дзеркало тижня. − www.dt.ua

7. Тамара Анісімова. Реферат чи плагіат? − uadocs.exdat.com

8. Матеріали про авторське право на українських сайтах:

Закони про авторські права. www.zakon.rada.gov.ua

Інтернет у законодавчому полі України. www.patent.km.ua

Віртуальна прогулянка по чистому інтернету. www.zn.kiev.ua

Кiлькiсть переглядiв: 256